УКР/РУС   EN   DE   SP   TR

Інструкція по лікуванню бджолиною отрутою

У клінічній картині загальної токсичної реакції спостерігаються: геморагічний синдром, розлади, пов’язані зі спазмами мускулатури внутрішніх органів, токсичні і клонічні судоми, гіперсалівація, арефлексія, марення, галюцинації. Безпосередньою причиною смерті є параліч дихального центру.

Порівняльні токсикологічні дослідження показали, що теплокровні тварини, особливо ссавці, більш чутливі до отрути бджолиної, ніж холоднокровні.


Загальнотоксична дія отрути бджолиної здійснюється в основному за рахунок нейротоксичної дії меліттіну, що виражається в появі судом клонічного і тетанічного характеру. При множинних вжаленнях людей клінічна симптоматика свідчить про пошкодження в більшій мірі заднього мозку і в меншій мірі – премоторної зони та інших відділів ЦНС.

ЛІКУВАЛЬНА ДІЯ ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Отрута бджолина – біологічно активна речовина з широким спектром дії на організм. Ефект її прийнято виражати в одиницях дії (ОД). У нашій країні за 1 ОД прийнято кількість отрути бджолиної, одержуваної при вжаленні однієї бджолою (ОД мг). Дія отрути залежить від дози, способу введення, віку людини і стану її організму.

Цікавою особливістю отрути бджолиної є її здатність розширювати судини мозку. Доведено, що на тлі падіння АТ, викликаного введенням отрути, настає значне збільшення об’єму крові, який протікає через мозкові судини.

Механізм протипухлинної активності отрути бджолиної в даний час пов’язують з основним її компонентом; меліттіном, тому що він є потужним інгібітором кальмодуліну.

Активність отрути бджолиної знижується під впливом нагрівання, фільтрування і під дією короткохвильового випромінювання.

Таким чином, отрута бджолина в нетоксичних дозах є лікувальним і профілактичним засобом неспецифічної дії, мобілізуючи захисні сили організму.

ВНУТРІШНЬОШКІРНЕ ВВЕДЕННЯ ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Бджоловжалення

Найбільш древнім і розповсюдженим методом введення натуральної отрути бджолиної з лікувальною метою є бджоловжалення, яке проводиться шляхом притиснення бджоли пінцетом до визначеної ділянки шкіри.

Найбільш ефективне бджоловжалення в акупунктурні точки. Перш ніж провести курс лікування отрутою бджолиною, хворого необхідно ретельно обстежити для виявлення можливих протипоказань. Перед процедурою бджоловжалення проводяться мінімум дві біологічні проби для перевірки на чутливість людини до отрути.

Методика проведення. Вибір місця для укусу залежить від стадії та тривалості захворювання.

При лікуванні хворих, які добре переносять 2-3 одночасних вжалення, але в яких виникає алергічна реакція на 5-6 бджолиних укусів, рекомендується дотримуватися поступового збільшення дози. Так, після першого сеансу жало можна витягти через 5 секунд, повторну процедуру провести через день і видалити жало вже через 20 секунд, при подальшому сеансі – через 1 хв. і т.д.

При лікуванні отрутою бджолиною рекомендується молочно-рослинна дієта, багата вітамінами, мікроелементами і мінеральними солями, забороняється вживання алкоголю, прянощів, жирної їжі.

Препарати отрути бджолиної не можна призначати відразу після їжі. Після лікувального сеансу не рекомендується приймати водні процедури, повітряні й сонячні ванни, здійснювати тривалі прогулянки або виконувати фізичні вправи, що вимагають значних зусиль, уникати розумової напруги.

Лікар, в залежності від стану хворого і характеру захворювання, визначає дозу отрути і складає відповідну схему лікування.Процедура бджоловжалення. Для проведення процедури бджоловжалення користуються спеціальним пінцетом, запропонованим Н. П. Йорішем (1969).

Найчастіше лікування проходить за наступною схемою: у перший день проводиться вжалення тільки однією бджолою, у другий день – двома бджолами, кожен день для вжалення додається по одній бджолі. Такий курс лікування становить 10 днів, після якого необхідно зробити перерву на 3-4 дні. Потім курс можна повторити, а бджіл брати в три рази більше.

Апітерапія через біологічно активні точки акупунктури. Подразнення біологічно активних точок (БАТ) бджоловжаленням адекватно введенню лікарських речовин в БАТ. Застосування бджоловжалення в БАТ підвищує опірність організму, лікувальний ефект виявляється приблизно на 20% вище, ніж без використання БАТ.

Апітерапія або апірефлексотерапія проявляє свої специфічні особливості. Слід зазначити, що існує ряд БАТ не рекомендованих для введення у зв’язку з анатомічними особливостями і можливими побічними реакціями, наприклад: область сосків, статеві органи, внутрішній кут ока та інші. Ряд точок зазначені в рефлексотерапії як «небезпечні ». Рекомендуємо уникати використання цих БАТ.

Міні-укус. «Міні-укус» полягає в тому, що жало видаляється зі шкіри вже через кілька секунд, щоб була введена мінімальна доза отрути. Ця методика може бути особливо корисною для першого тестового укусу, метою якого є перевірка можливості виникнення алергічних реакцій у пацієнта.

Внутрішньошкірне вприскування апітоксину. Метод природного укусу бджіл відноситься до числа найбільш ефективних, але болючість і складність чіткого дозування отрути змушують шукати інші методи введення отрути бджолиної в організм хворого.

В даний час розроблений метод внутрішньошкірного вприскування апітоксину. Цей метод дозволяє підійти індивідуально до лікування кожного хворого і дає можливість заготовляти апітоксин в необхідній кількості.

Введення шляхом втирання

Після природного бджоловжалення метод втирання отрути в шкіру у вигляді тих чи інших препаратів є найпоширенішим. Метод менш токсичний і може поєднувати комбінований вплив у вигляді масажу або введення у препарати інших компонентів.

Отруту бджолину можна ввести в організм хворого також шляхом втирання апітоксинової мазі.

Курс лікування складає 2-3 тижні.

ІНГАЛЯЦІЇ

<...

№ 7 ||

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.