УКР/РУС   EN   DE   SP   TR

Леонід Іванович Боднарчук – видатний діяч галузі бджільництва

Апітерапія, історія якої своїм корінням сягає глибини віків, отримала новий поштовх для розвитку наприкінці 80-х років у зв’язку зі створенням Інституту бджільництва імені П.І.Прокоповича Української академії аграрних наук, засновником якого був директор, член-кор. УААН, професор Леонід Іванович Боднарчук. У 1990 році при інституті почав працювати відділ апітерапії, який очолив кандидат медичних наук Іван Михайлович Кожура.


Стояло завдання: довести доцільність вживання біологічно активних продуктів бджільництва в умовах опромінення малими дозами радіації після Чорнобильської катастрофи та створити апіфітокомпозиції спрямованої дії, бо радіопротектори, що діяли в умовах гострого опромінення, виявились неефективними при дії малих доз. Вивчення таких продуктів як мед, бджолине обніжжя, маточне молочко, прополіс показало, що вони не виявляють негативної дії навіть при тривалому використанні, практично не токсичні, добре поєднуються з лікарськими рослинами, виявляючи синергізм позитивних ефектів на організм людини. Це проявлялось в стимуляції імунітету, гальмуванні перекисного окислення ліпідів, антиоксидантній, протизапальній, детоксикуючій, радіозахисній, судиннозміцнюючій, протимікробній, протигрибковій діях, нормалізації обміну речовин тощо.

У відділі розроблено більше 40 апіфітокомпозицій лікувально-профілактичної дії, які можуть вживатись як харчові добавки і характеризуються противиразковим, імуномодулюючим, радіопротекторним, радіоелімінуючим, антиоксидантним, антизапальним та загальнозміцнюючим ефектами, що конче необхідно для лікування і реабілітації людей, які зазнали дії радіації внаслідок Чорнобильської катастрофи і не завадить оздоровленню населення країни, що проживає в складних умовах довкілля.

Дослідженнями відділу апітерапії разом з провідними медичними закладами встановлено загальнозміцнюючий ефект апіфітокомпозицій, тісно пов’язаний із забезпеченням організму життєво цінними речовинами, необхідними для корегування порушених метаболічних процесів і в яких є постійна потреба для нормального функціонування клітин і тканин організму, підвищення його захисних сил. Виходячи з цього, на основі біологічно активних продуктів бджільництва та фіто сировини відділом було створено декілька класів апіфітокомпозицій: комплексні, антитоксичні, загальностимулюючі, імуномодулюючі та омолоджуючі. Розроблені апіфітокомпозиції пройшли клінічні апробації у провідних лікувальних закладах країни: на базі закладу «Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення» МОЗ України, в Інституті клінічної радіології Наукового центру радіаційної медицини АМНУ, в Київському дитячому гастроентерологічному центрі, в ДКЛ №2 при Національному медуніверситеті ім. О. О. Богомольця, в дитячій клініці №9 м. Києва, в клініці очних захворювань Запорізького державного медичного університету, в клініці Інституту геронтології АМНУ, в дитячій обласній лікарні. Отримані результати свідчать про високу терапевтичну ефективність апіфітокомпозицій і необхідність рекомендувати їх включення в комплексну терапію. Затверджено технічну документацію на добавки дієтичні апіфітокомпозиції «Медова соната»: ТУУ 158-03079829-003:2006; одержано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Отримано деклараційний патент на корисну модель «Спосіб одержання медового желе» «Тіліа» з імуномодулюючими властивостями» №17415 від 15.09.2006 р. Отримано свідоцтво № 91365 від 12.05.08 на торговий знак «Медова соната».

Останнім часом під керівництвом завідувача відділом О. О. Пащенко розроблювались нові підходи для найбільш ефективного використання БАПБ, прискореної і простої доставки їх в кровоносне русло організму людини без зміни нативності. З цією метою розроблено серію ректальних та вагінальних апіфітосупозиторіїв, затверджено технічні умови ТУУ 24.4-03079829-004:2008 на їх виготовлення і отримано «Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи» МОЗ України за № 2560 від 24.01.2008 р. Супозиторна форма введення в організм життєво необхідних речовин є найбільш прийнятною. За ефектом засвоюваності вона перевищує таблетовані лікарські форми й прирівнюється до ін’єкційних. Але на відміну від останніх є безболісною і без шкідливих побічних наслідків. Апіфітосупозиторії, розроблені фахівцями відділу апітерапії, мають антибактеріальну, протизапальну, імуностимулюючу, ранозагоювальну, кровоспинну, адаптогенну дію і можуть бути використані для профілактики і лікування сечостатевих захворювань чоловіків і жінок, геморою та інших проктологічних проблем. На сьогодні проводиться їх клінічна апробація в медичних закладах.

Колектив відділу апітерапії працює над вивченням біологічно активних продуктів бджільництва (БАПБ), створенням нових форм препаратів цілеспрямованої дії та розробкою методів введення до організму людини БАПБ в нативному стані.

За останні роки розроблено такі апіфітокомозиції як «Пектосол», який використовували в комплексному лікуванні дітей, що проживали в зонах радіаційного контролю, з патологією органів травлення. Вживання цієї дієтичної добавки підвищує рівень гемоглобіну в крові та кількість еритроцитів, сприяє швидкій нормалізації процесів травлення, покращує імунологічні показники. Добавка дієтична апіфітокомпозиція «Медова соната «Мелісон» має анаболічний, адаптогенний, мембраностабілізуючий, радіопротекторний, антиоксидантний, протизапальний та антианемічний ефекти, а тому може бути рекомендована як унікальний комплекс компонентів, що підвищують опірність організму до зовнішніх екологічних негативних впливів, природних дефіцитів різних мікроелементів на окремих територіях. Дієтична добавка апіфітокомпозиція «Віталар», до складу якої входить мед і гомогенат маточних личинок виявляє позитивний антиоксидантний, мембраностабілізуючий і кардіопротекторний вплив. Її можна рекомендувати як безпечну при тренуваннях спортсменів високої кваліфікації, що має великі перспективи для підготовки національних збірних команд країни. Впровадження дієтичної добавки апіфітокомпозиції «Віталар» проходило на базі науково-дослідного інституту Національного університету фізичного виховання і спорту.

Маючий значний арсенал розробленої чудової, натуральної, корисної, смачної, лікувально-профілактичної продукції, відділ апітерапії сподівається, що настануть часи, коли буде налагоджено її виробництво для оздоровлення населення країни.

Велика увага приділяється популяризації розроблених апіфітокомпозицій, умовам правильного вживання продуктів ...


№ 7 || Автор: О.І. Тихонов, О.Є. Галатюк, Ю.М. Солоденко, М.М. Гевелюк, П.П. Вітенко

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.