УКР/РУС   EN   DE   SP   TR

Лікувальні властивості бджолиного подмору

Бджолиний підмор, який називається також і зимовий бджолиний підмор – це мертві бджоли, що осипаються на дно вулика після зимового періоду. Часом маса підмору доходить до 300 грамів.


ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ БДЖОЛИНОГО ПОДМОРУ

Характеристика продукту

Для лікувальної мети придатні виключно бджоли без симптомів зараження кліщами, бактеріями, грибками. Бджоли піддаються висушуванню при температурі 45 °С, а потім подрібнюються і зберігаються в щільно закритій тарі, в прохолодному і сухому місці. Вважається, що таким чином підготовлений підмор бджолиний зберігає свої лікувальні властивості протягом одного року.

Свіжий бджолиний підмор з вулика після подрібнення містить звичайно 8-10% води. Після додаткового підсушування вміст води дорівнює 3-4%.

Нємцев і співавтори (2001 рік), Погарська і Селіонова (2008 рік), Кашіна і співавтори (2014 рік) повідомляють, що підмор з бджіл містить 47,8-65,0 % білків, 11,0-24,0 % хітину, 20,0-25,0% меланінів, 11,0-27,7 воскових і ліпідних речовин і 1,8-2,5 % мінеральних речовин. Серед мікроелементів наявні залізо, цинк, нікель, кадмій, мідь і кобальт.

Препарати

Бджолиний підмор використовується для виготовлення наступних лікувальних препаратів: відварів, етанолових екстрактів, екстрактів отриманих за допомогою рідинного СО2 в надкритичному стані.

Згідно з Людянським (1993) відвар з бджолиного підмору виготовляється в наступний спосіб: столова ложка бджолиного підмору заливається 0,5 літра води і проварюється 30-60 хвилин. Після охолодження і процідження до відвару додається столова ложка меду.

Вищезазначений автор подає і спосіб приготування етанолового екстракту. Бджолиний підмор в кількості 10-20 грам заливається 100 мілілітрами 70% етилового спирту і щодня протягом 10-12 днів вміст збовтується протягом 10 хвилин. Після процідження екстракт зберігається в посудині з темного скла при кімнатній температурі.

Нємцев і співавтори (2001 рік), Погарська і Селіонова (2008 рік) описують екстракти отримані з бджолиного підмору за допомогою рідинного СО2 в надкритичному стані. Таким способом отримується продукт, що містить хітино-меланіновий комплекс з вмістом досить значної кількість поліфенолових сполук, а також вітамін С.

Лікувальна дія

♦ Гіперплазія передміхурової залози

Відвари і етанолові екстракти з бджолиного підмору виявилися одними з найбільш дієвих ліків, що застосовуються при гіперплазії передміхурової залози. Сіняков (1998, 2008 роки) подає, що на початковому періоді хвороби (І і ІІ стадія) відвар з бджолиного підмору треба пити в кількості 2 столові ложки 2-3 рази на день протягом 4 тижнів. Етаноловий екстракт (20-30%) з бджолиного підмору Людянський (1993 рік) застосовував з добрим результатом, призначав його хворим в кількості 1 крапля на один кілограм маси тіла раз на день протягом одного року. Фролов і Пєрєсадін (2010 рік) застосовували по черзі етаноловий екстракт підмору бджіл, збагачений прополісом і медом в кількості 20-25 крапель 3-4 рази на день після їжі протягом шести місяців.

♦ Інші хвороби

Людянський (1993 рік) застосовував 10-20% етаноловий екстракт підмору бджіл в кількості 1 крапля на кілограм маси тіла при атеросклерозі, після перенесених заражень, а також при сексуальних розладах, таких як імпотенція і фригідність.

Хухрай (2012 рік) повідомляє, що 10% етаноловий екстракт підмору бджіл є допоміжним при шлунково-кишкових розладах, дисбактеріозі, нетравності, запорах, а також при хворобах кровотворної системи, метаболічних розладах і загрозі цукрового діабету. Призначається дорослим, доза – 20 крапель екстракту, розчиненого в воді за 15 хвилин перед їжею протягом одного місяця.

Крилов і співавтори (2007 рік) описують, крім того, лікування відваром з бджолиного підмору, нагрітим до температури 50-60 °С, у вигляді компресів, при гнійному запаленні грудної залози. Також бджолиний підмор, розтертий з рослинною олією, можна з успіхом використовувати у вигляді компресів для хворих з варикозним розширенням вен і тромбозним запаленням.

Крім того, Збудівська-Бенц (2012 рік) отримала добрі результати, застосовуючи хворим на облисіння на гормональному тлі мило з додаванням етанолового екстракту підмору бджіл і екстракту з кореня лопуха. Такий препарат має властивості живлення волосяних цибульок, що сприяє досить швидкому відростанню втраченого волосся.

БДЖОЛИНИЙ ПІДМОР ЯК ПРОДУКТ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА ХІТОЗАНУ

Характеристика і властивості хітозану

Хітозан – це речовина, що широко застосовується в різних галузях господарства. Відомо кілька десятків застосувань хітозану, зокрема в медицині, косметиці, ветеринарії, сільському господарстві і харчовій промисловості. Це не натуральна речовина, але для її утворення вживається хітин, який є натуральним.

Хітин – це полісахарид, побудований з частинок N-ацетилглюкозаміну.

Це речовина, що надає жорсткість зовнішньому скелету ракоподібних. Після хімічних перетворень з хітину утворюється хітозан. Для лікувальних цілей з хітину утворюється хітозано-меланіновий комплекс.

Отримання хітозано-меланінового комплексу з бджолиного підмору

Спосіб отримання хітозано-меланінового комплексу з бджолиного підмору подають Нємцев і співавтори (2001 рік) і Хісматуліна (2005 рік). Сировиною є висушені бджоли, яких збирають під час весняної ревізії сімей. Бджолиний підмор після подрібнення, піддається дії 10% содового розчину при температурі 100 °С протягом години. Цей процес дозволяє видалити з сировини більшість білків і меланін.

Після процесу депротеїнозування сировина промивається ...


№ 7 || Автор: Богдан Кенджіа, Ельжбіета Холдерна-Кенджіа

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.