Понад бар’єрами

Ішов по житті наш земляк, один із фундаторів сучасної російської апітерапії Едуард Лудянський
У своїх публікаціях, що стосуються апітерапії, Едуард Аверянович посилався на досвід практичної роботи пункту апітерапії. Цей пункт був відкритий у 1972 році при неврологічному відділенні Вологодської обласної лікарні №1. (у співпраці з інженером і бджолярем Євгеном Ісааковичем Фарфель і його дружиною Ганною Миронівна). Пункт апітерапії функціонував цілорічно.
Іще в той час Едуард Лудянський висловлював «крамольну» на той час думку: «Що необхідно для розвитку апітерапії у практичній охороні здоров’я?.. потрібний якийсь ентузіазм як з боку хворих, а його достатньо, та особливо лікарів, бо треба подолати протидію штатного розкладу, відсутність зручного приміщення, певне негативне сприйняття пасічників, які опираються фактичному знищенню бджіл, знайти помічників-однодумців».
Саме такими помічниками для Едуарда Аверяновича стали інженер за фахом і пасічник за покликанням Євген Ісаакович Фарфель та його дружина Ганна Миронівна. (Нині Є.І. Фарфель - генеральний директор ТОВ "Вологодська апітерапія").
Спочатку бджіл привозили з пасіки, що знаходилася в 4 - 5 кілометрах від міста. Їх транспортували у переносному контейнері. У 1975 році був спеціально обладнаний відсік на горищі будівлі, в якій знаходилася пасіка з 5-6 сімей. Від цієї пасіки не отримували товарний мед. Вона використовувалася виключно для лікування пацієнтів, і для цих цілей щодня в контейнер забирали по 200-220 бджіл.
Е. А. Лудянський неодноразово публікував свої статті в журналі "Пчеловодство". Зокрема: «Мед при неврологічних захворюваннях» («Пчеловодство», 1976 рік, №2, (стор.33-34), «Лікування травматичних плекситів» (Пчеловодство», 1979, №11, (стор.28-29), «Медотерапія при спастичних паралічах» («Пчеловодство», 1984, №10, (стор.32.), «Апітерапія розсіяного склерозу» («Пчеловодство», 1986, №9, (стор.28-29) «Розширити показання до апітерапії» («Пчеловодство», 1991 рік, №10, (стор.24-24).
Він першим з лікарів в Росії отримав вчений ступінь як апітерапевт. У 1995 році Едуард Аверянович блискуче захистив докторську дисертацію "Продукти бджільництва в комплексному лікуванні захворювань нервової системи".
Варто зазначити, що Едуард Аверянович Лудянський народився у Маріупольському районі Донецької області. У 1941 році його сім'я була евакуйована в Іжевськ. Тут він закінчив середню школу, а потім - і лікувальний факультет Іжевського державного медичного інституту.
Трудову діяльність він розпочав дільничним лікарем-терапевтом у Челябінській області, Завідував сільською дільничної лікарнею. Після повернення до Іжевська працював невропатологом. Самостійно вивчав голкорефлексотерапію, щорічно брав участь у найперших конференціях з цього виду лікування. Отож варто підкреслити: прагнення пошуку нових методів лікування було характерною рисою цього чудового лікаря. Не дивно, що він почав застосовувати у своїй практичній діяльності й апітерапію.
Але цими нетрадиційними методами допомоги хворим, Едуард Аверянович зміг скористатися після того, як за підсумками Всесоюзного конкурсу в 1962 році прийшов у Вологодську обласну лікарню №1.
Більше 30 років Е. А. Лудянський завідував неврологічним відділенням. Його практична організаторська, наукова і педагогічна діяльність у другій половині XX століття сприяє формуванню високопрофесійного колективу, приносить відділенню славу одного з провідних неврологічних стаціонарів на Північному Заході Російської Федерації.
У 1966 році Едуард Аверянович підготував кандидатську дисертацію з голкорефлексотерапії, але після прекрасного захисту дисертацію «зарубав» ВАК - Вища атестаційна комісія. У цей час у вивченні рефлексотерапії (чжень-цзю-терапії) наступив штиль, пов'язаний з політичним охолодженням відносин між СРСР і Китаєм.
У 1975 році Е.А. Лудянський захистив іншу кандидатську дисертацію - "Організація неврологічної служби в області та хвороби нервової системи у працюючих в лісозаготівельної та металургійної промисловості (за матеріалами Вологодської області)".
Е. А. Лудянський зробив значний внесок у розвиток російської апітерапії. Він створив перше велике Керівництво по апітерапії (лікування бджолиною отрутою, медом, прополісом, квітковим пилком та іншими продуктами бджільництва) для лікарів, студентів медичних вузів і бджолярів (1994 року). У 1987 році організував всесоюзну конференцію з апітерапії у Вологді. Організував школу апітерапевтів у Вологодській обласній лікарні №1, в якій пройшли підготовку близько ста лікарів.
Навряд чи Едуард Аверянович встиг здійснити усе задумане. Важку тривалу хворобу він переносив стоїчно. Помер першого листопада 1995 року.
...Журнал
Останні журнали.
Попередні бюлетені
Реклама
Останні статті
Популярні статті
До уваги читачів
ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ «ДОКТОР БДЖІЛКА»
Передплата на журнал «ДОКТОР БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС: 86733
Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.