УКР/РУС   EN   DE   SP   TR

Професія бджоляра – лише для обраних

Бджільництво – одна із найважливіших галузей сільського господарства. Його значення не обмежується лише виробництвом і отриманням прибутків від реалізації меду та іншої продукції, а і запиленням посівів і насаджень сільськогосподарських культур, що сприяє підвищенню їх врожайності. Завдяки запиленню ентомофільних рослин медоносні бджоли стали важливим елементом гармонії і підтримання природнього взаємозв’язку флори і фауни, що забезпечує існування великої кількості видів рослин і тварин.


Для переважної кількості людей бджільництво є джерелом смачних та цілющих продуктів харчування, для багатьох – найцікавішим заняттям, розвагою в годину відпочинку. І лише для обраних – це професія на все життя. Професія бджоляра не менш складна і відповідальна, ніж інші професії, перш за все це висококваліфікована праця, і нелегка.

Тому цією нелегкою працею займаються професіонали, які стали спеціалістами по бджільництву завдяки навчанню в ЧЕРНЯТИНСЬКОМУ КОЛЕДЖІ ВІННИЦЬКОГО НАУ. Саме цей навчальний заклад готує кваліфіковані кадри для галузі бджільництва, які працюють у всіх куточках України та за її межами. Серед них: Броварський В.Д. – доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри бджільництва імені В.А.Нестерводського; Герцак В.А. – завідувач міжрегіональним бджолорозплідником НДІ бджільництва імені П.І.Прокоповича; Плахтій П.Д. – кандидат біологічних наук, професор, завідувач кафедрою анатомії, фізіології і валеології КПДУ; Адамчук Л.О. – кандидат сільськогосподарських наук, викладач кафедри бджільництва імені В.А.Нестерводського;

Коледж знаходиться в мальовничому куточку Вінницького Поділля в селі Чернятин Жмеринського району. Навчальному закладу виповнилося 70 років. Саме після звільнення Вінниччини від окупантів 1944 році у колишньому маєтку графа Львова було створено плодоягідний технікум.

Сьогодні коледж готує спеціалістів-аграріїв різних напрямків, серед яких і фахівців з бджільництва. Незмінним керівником коледжу протягом 35 років є Малюта Віталій Феодосійович, який докладає багато зусиль для збереження та розвитку спеціальності «Бджільництво» Спеціальні дисципліни по бджільництву викладають досвідчені викладачі вищої категорії Волкотруб Сергій Олександрович, Волкотруб Надія Василівна, Горячий Василь Андрійович та Жуковська Тетяна Сергіївна.

Для формування умінь і навичок, студенти опановують такі навчальні дисципліни: біологія бджолиної родини, бджолярський інвентар та будівлі, медоносні ресурси з основами агрономії, утримання бджіл з основами селекції, технологія отримання та переробки продуктів бджільництва, столярна справа та інші.

По закінчені вивчення теоретичного матеріалу, майбутні фахівці проходять предметну практику на навчальній пасіці, яка розташована в затишному місці території коледжу. Тут студенти вивчають правила та техніку огляду бджолиних сімей в різних системах вуликів, їх годівлю, догляд за ними протягом року, розмноження та виведення маток, технологію отримання продукції бджільництва, запобігання та лікування хвороб бджіл.

Зручне розміщення пасіки дає змогу студентам вивчати видовий склад деревних та кущових медоносних і пилконосних рослин, складати календар їх цвітіння та вести фенологічні спостереження і проводити дослідження на колекційних ділянках. Для проведення занять викладачі використовують сучасні інноваційні технології.

Також, відповідно до програми підготовки, студенти направляються у базові господарства для проходження виробничої технологічної та переддипломної практик, після яких вони стверджуються як повноцінні фахівці. Саме завдяки тісній співпраці викладацького колективу коледжу із бджолярами-практиками і науковцями налагоджена мережа господарств для проходження практики.

Окрім основної спеціальності, студенти отримують додатково робітничі спеціальності: тракторист-машиніст категорії «А1» та водій автотранспортних засобів категорії «ВС».

Навчання проводиться на денній та заочній формах за рахунок державного замовлення. На навчання запрошуються випускники 9, 11 класів та випускники професійних ліцеїв. Коледж забезпечує проживання студентів у гуртожитках, харчування в їдальні, проведення дозвілля в спортивних залах, в предметних гуртках та гуртках художньої самодіяльності, спортивних секціях. Для самопідготовки молоді працює бібліотека та читальний зал з доступом до мережі Інтернет.

По закінченню навчання студенти складають комплексний кваліфікаційний екзамен зі спеціальності, їм присвоюється кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста та кваліфікація зоотехніка по бджільництву, що дає можливість працювати по спеціальності «Бджільництво» на різних посадах або продовжити навчання за ступеневою підготовкою в навчальних закладах III-IV рівня акредитації.

Тільки кваліфіковані спеціалісти можуть зберегти галузь бджільництва. Збережемо бджолу – збережемо планету.

...

№ 6 || Автор: С. О. Волкотруб, завідуючий навчально-виробничою практикою коледжу, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист, Н. В. Волкотруб, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.