УКР/РУС   EN   DE   SP   TR

«Я проникнув у тайни роду бджолиного»…

Петро Іванович Прокопович народився 10 липня 1775 року в селі Митченки поблизу Батурина (зараз це сучасний Бахмацький район Чернігівської області) у сім’ї дворянина з козацького роду, який став священиком.

У 1814 році він створив перший у світі рамковий вулик і цим кардинально змінив принципи догляду за бджолами – можна було вільно оглянути сім’ю і активно впливати на хід її розвитку, а мед виймати без знищення бджіл.


Із 1786 року Петро Іванович навчався у Києво-Могилянській академії, де одержав хорошу підготовку із загальноосвітніх дисциплін, а також оволодів німецькою, французькою, грецькою та латинською мовами. Після навчання за бажанням батька пішов на військову службу. Брав участь у штурмах Варшави та Праги під командуванням Олександра Суворова, виявив себе як хоробрий та мужній офіцер. Та все одно у 1798 році Петро Прокопович у званні поручика йде у відставку.

Захоплення бджолами почалося в Петра Івановича на пасіці молодшого брата Федора. Майже рік він вивчав бджіл і в 1800 році вирішив займатися бджільництвом постійно. Витративши всі свої заощадження, Петро Прокопович придбав 32 вулики.

Його пасічне господарство щорічно росло і в 1808 році у нього було вже 580 вуликів. У ці роки Петро Прокопович проводить чимало дослідів і приходить до висновку, що з бджолами можна не тільки працювати, а й удосконалювати різні прийоми пасічникування. Про все це він розповів на сторінках своєї першої книги з бджолярства «Записки о пчелах».

За результатами багаторічної практики у 1827 році він пише доповідь «Московскому обществу сельского хозяйства», яке на той час мало сильний вплив на розвиток сільського господарства Росії. Петро Іванович, зокрема, стверджує: «Я проник в тайны рода пчелиного далее всех моих предшественников, написал о пчелах и пчеловодстве методическое сочинение, совершенно отличное от всех прежних своим существом, и придумал нового сложения улей, наилучше приспособленный к нашему климату и обиходу по моему образу с пчелами».

У 1828 році Петро Прокопович у рідному селі Митченки організував школу за сприяння Московського товариства сільського господарства. Через два роки школа була переведена у сусіднє село Пальчики і проіснувала 53 роки. У ній щороку навчалося грамоті та бджільництву 60-80 учнів з України, Росії, Грузії, Угорщини, Італії, Німеччині, Польщі. За час свого існування школа випустила сотні бджолярів. Тут вони переймали передовий досвід того часу, а шкільна пасіка в 1855 році нараховувала 2542 бджолині сім’ї. В 1843 році цю школу відвідав Тарас Шевченко.

Пасіка Петра Прокоповича у в 1839 році нараховувала майже 3 тисячі бджолосімей, які приносили господарю до 20 тис. крб щорічного прибутку. Згодом його пасіка стала найбільшою в світі — вона нараховувала 10 000 бджолосімей.

Він був дійсним членом Московського товариства сільського господарства.

Пасіку Прокоповича відвідав навіть імператор Микола I, після чого було укладено угоду про постійні поставки меду до царського двору.

Дізнавшись, що залізниця Москва—Київ має пройти через його землі, Прокопович надіслав на ім'я імператора прохання «задля збереження чистоти меду» змінити проект, обіцяючи оплатити всі додаткові витрати. Внаслідок цього залізниця замість Глухова і Батурина пролягла через Конотоп і Бахмач.

Натомість прохання Прокоповича «височайше дозволити» влаштувати в Пальчиках друкарню для видання власної книгу «Записки о пчелах» (бджоляр побоювався, що редагування його творів нефахівцями призведе до профанації) зустріло негативну відповідь. Через це твір так і залишився неопублікованим.

За своє життя надрукував понад 60 статей в газетах і журналах. Багато з його праць актуальні й сьогодні (наприклад, безмедикаментозний спосіб лікування гнильцю методом перегону бджіл у нове гніздо).

Нагороджений орденом Святого Володимира 4 ступеня, золотими і срібними медалями.

Не стало великого українця 13 квітня 1850 року.

...

№ 4 ||

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.