УКР/РУС   EN   DE   SP   TR

Інструкція по лікуванню бджолиною отрутою

Отрута бджолина (апітоксин) – продукт діяльності отруйних залоз медоносної бджоли. У отруйному міхурі бджоли накопичується близько 0,2 мг отрути. Свіжоотримана отрута представляє собою густу прозору рідину гірко-пекучого смаку, з сильним різким запахом, що нагадує запах меду. Секрет, що виділяється великою отруйною залозою, має кислу реакцію, а малою отруйною залозою – лужну.


СКЛАД ТА ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Суха отрута – багатокомпонентна суміш з неорганічних та органічних речовин.

Хімічний склад отрути бджолиної дуже складний, і вивчення його постійно продовжується.

ЧУТЛИВІСТЬ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ ДО ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Дія отрути бджолиної на організм людини значною мірою залежить від кількості укусів, локалізації укусів і індивідуальної чутливості організму. Більшість здорових людей легко переносять 5 і навіть 10 одночасних вжалень. При цьому розвивається лише місцева реакція (біль, печія, припухлість і почервоніння).

Чутливість людей до отрути бджолиної різна. У осіб з підвищеною чутливістю укус навіть однієї бджоли може викликати важку загальну реакцію. Описаний випадок смерті здорової людини через 20 хв. після укусу однією бджолою в шию. Дуже небезпечні вжалення в область очей, глотки, мигдалин, м'якого піднебіння, бокові поверхні шиї. Найбільш чутливі до отрути жінки (особливо вагітні), діти та особи похилого віку. На отруту бджолину здорові люди реагують інакше ніж хворі.

Розрізняють три типи реакції організму людини на вжалення:

1) відсутність реакції, що характерно для бджолярів (стійкість);

2) алергічні реакції;

3) токсичні реакції (надчутливість алергіків).

ТИПИ АЛЕРГІЧНИХ РЕАКЦІЙ НА ОТРУТУ БДЖОЛИНУ

Алергічні реакції при апітерапії спостерігаються у 2% хворих. Особливості алергічної реакції на бджолину отруту: можливий летальний результат після анафілактичного шоку, при цьому кількість бджіл не завжди має значення; алергічна реакція спостерігається переважно у людей з алергічною конституцією, а сила її зростає при кожному вжалені; можливе перенесення підвищеної чутливості до отрути з сироваткою крові людини.

У тих випадках, коли алергічна реакція на отруту бджолину розвивається при черговому підвищенні дози на 0,1 мг, рекомендується зробити перерву на 2-3 дні і пролікувати хворого антигістамінними препаратами і преднізолоном (20-30 мг або 4-6 табл. на добу) . Після цього можна продовжити лікування отрутою бджолиною, починаючи з однієї дози (видалити жало відразу ж після процедури).

Алергічні реакції на вжалення бджіл протікають, як правило, у вигляді реакцій негайного типу. У 2% хворих реакції протікають по сповільненому типу: можуть розвинутися через кілька днів після укусу у вигляді тромбоцитопенічної пурпури, некротизуючого ангіїту, уражень внутрішніх органів та ЦНС.

Специфічне алергологічне обстеження хворих перед процедурою апітерапії полягає в зборі алергологічного анамнезу і в постановці шкірних проб.

ТОКСИЧНА ДІЯ ОТРУТИ БДЖОЛИНОЇ

Механізм токсичної дії отрути бджолиної на організм складний та є результатом комплексної дії багатьох компонентів отрути на різні органи та системи. Малі дози її мають позитивний вплив, великі - токсичні. Відомо, що загальна токсична реакція виникає при одночасному вжаленні 200-500 комах.

Продовження у наступному номері


№ 6 ||

Журнал

Реклама

До уваги читачів

ДО УВАГИ ЧИТАЧІВ ЖУРНАЛУ  «ДОКТОР  БДЖІЛКА»

Передплата на журнал «ДОКТОР  БДЖІЛКА» триває постійно з будь-якого кварталу у всіх поштових відділеннях України, вартість на один квартал 2016 року-27,10 грн.

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ПОШТОВИЙ ІНДЕКС:   86733

Електронну версію журналу «Доктор Бджілка» можна передплатити на нашому сайті.